Napolis stjärna Ezequiel Lavezzi har redan gett sitt ord till Inter. Detta säger Sport Mediaset och menar att dagens möte mellan Moratti och De Laurentiis inte är en tillfällighet. Båda presidenterna jobbar mot en överenskommelse, framförallt Moratti som försöker sänka spelarens 32€ miljoner-klausul genom att erbjuda Goran Pandev som en del av betalningen.
Enligt Mediaset kommer argentinaren skriva på ett fyraårskontrakt värt 3.5€ miljoner säsongen. För tillfället verkar dock förhandlingarna vara i ett avancerat läge.
Källa: fcinternews.it

Sneijder1 håller med dig till 100% men vi har inte samma resuser som t.e.x City eller Real så alltså betyder det om vi lägger det på Lavezzi så kommer vi absolut inte kunna köpa 2 (bra)backar har jag inte rätt? och inter är i behov av en föryngring och då kan man inte lägga alla pengar på en spelare men om Moratti får till ett bra pris som t.ex. byta pazzini/forlan/pandev och en mindre summa pengar är det helt klart ett suvärent köp !!! men jag skulle ändå föredra Givinco/lucas/Hazard eller Tevez
Därför gör man som t.ex. Juve gjort att man går i minus och vinner tillbaka pengarna och betalar tillbaka 🙂
Nickeffs: Ja de kan man ju göra iför sig 😛 Men de verkar inte ha funkat för oss med tanke på att vi vann alla dessa år (+ cl vinnsten) och ändå har vi varit tvungna att sälja eto’o balotelli med flera !!
Nickeffs: Ja de kan man ju göra iför sig 😛 Men de verkar inte ha funkat för oss med tanke på att vi vann alla dessa år (+ cl vinnsten) och ändå har vi varit tvungna att sälja eto’o balotelli med flera !! eller??
chris-interista sluta med de ekonomiska snacket vi kommer ingenstans om vi ska göra skit värvningar typ palomba,pazzini,forlan….vi behöver Lavezzi:Egenskaper:snabb/skott/teknik han och sneijder kommer ha det roligt 🙂 samt ta in mvila lägg han i mittfältet med guarin mmmmmmmm…nya backar för lucio eller samuel dom är helt körda
Skulle bli riktigt sjukt! Lavezzi och Sneijder bakom Milito/Pazzini, riktigt läckert! Om vi får behålla Sneijder såklart.
För mycket pengar om ni frågar mig, Moratti borde lägga till lite till och köpa en spelare av absoluta världsklass ! eller köpa “ekonomiskt” med de menar ja istället för att lägga ca 32 miljoner euro för 1 spelare lägger han samma summa för 3 spelare
Precis den typen av spelare som Strama behöver! Se till att fixa detta fort nu innan Barca kommer o tar honom med.
måste bara fråga er sempreinter. har intrr chans till 3e plats om udinese förlorar. e det inbörfes eller målskilnad som räknas?
Inter kan ta tredjeplatsen om Udinese förlorar då Inter har bättre innebördesmöten. Men glöm inte att Napoli måste tappa poäng samtidigt som Inter måste vinna.
Kan bara hålla med, ett klockrent köp.
en dröm som skulle bli sjuuuuk