Julio Cesar är redo att säga adjö till Inter. Som vi tidigare skrev så har brassen mjuknat till lite i sin inställning till situationen och är nu redo att hitta ett nytt lag. Piero Ausilio gjorde ett stort jobb i Brasilien när han träffade spelarens agent och Julio Cesar kommer personligen träffa Marco Branca för den definitiva separationen.
Källa: Fcinternews.it

ni snackar om skador och så. låt en spelare bli skadad en säsong…..och kolla sneijder som alla verkar vilja behålla. han är värre än recoba. stankovic skadar sig också. alla skadar sig. en säsong skadar han sig och då måste han bort. walter samuel då? ska han också bort
Sorgligt att han lämnar, men helt rätt av Inter att göra sig av med julio, mke skador å inte samma stor spel även om han fortfarande håller hög nivå. Glad att vi tog in handanovic, fan va bra han är, har mindre lön å är bättre än julio nu, så de här är rätt.
Legend julione <3
Det känns fan inte kul, men jag kände samma sak när de petade den store Toldo för nån brasse som man aldrig hade hört talas om för 6 år sen eller så.
Grande Julio ti amo per sempre!!!!!!!!
visst man föryngrar och så men förstår inte varför man ska ta in en ny målvakt. Cesar är väl 32? det är ingenting för en målvakt. Van de sar slutade efter förra säsongen och han var väl 40? Och han slutade inte pga att han gick ner sig utan för att han saknade motivation efter att ha vunnit allt
handanovic är en klassvärvning med cesar älskar klubbmärket på bröstet, det borde nästan väga mer!
Han var allt annat än bra i alla matcher, dessutom var han skadad hela första halvan av säsongen, nej det de gör är rätt dags att byta nu så man säkrar upp bakifrån ett par år framåt tills Bardi är redo.
vi som är fans och ser allt det här utifrån bara vet inte exakt hur allting går till men jag tycker att det känns helt fel. julio var en av få spelare som var bra förra säsongen och han älskar klubben och har några år kvar på toppen. hade han inte kunnat sänka sin lön för att stanna och istället för att köpa handanovic för 11 mille kunde man inte satsat dem pengarna på positioner vi behöver investera i och sen om 2-3 år då vi behöver en ny målvakt tagit in nån annan?