Andrea Stramaccioni pratade inför sitt andra Milanoderby som tränare till pressen:
“Det är en helt annan match än den första och anledningarna är klara, vi är en helt ny grupp som har påbörjat en väg och som har jobbat tillsammans sedan början av säsongen, allt det här skiljer sig från att ta över ett lag mitt i säsongen, med situationer som påverkar utgångsläget som redan har ägt rum. Den här vägen vi har börjat påbörjades den 4 juli och har tagit oss hit till den sjunde omgången av Serie A.”
Om att “Milan är favoriter” som han sa i TV tidigare:
“När jag sa att Milan är favoriter var det ett skämt eftersom att en journalist sa till mig att laget som vinner derbyt ofta inte är favoriter. Jag tycker det är fel att hävda att det finns en favorit eftersom att vi pratar om två lag som har ändrats mycket i jämförelse med förra året. Jag ser det här som en klassisk match man helgarderar på tipset, en sådan som man inte riktigt kan tippa.”
Allegri sa på presskonferensen att Inters lag har mer erfarenhet och att Milan måste vara sluga:
“Om mina spelare har mer erfarenhet än Allegris, så har Allegri mer erfarenhet än mig så vi kan säga att det går jämnt ut. Om att vara listiga tror jag Allegri menade att Inter har en mix mellan äldre spelare och yngre spelare som kommer kunna bygga Inters framtid. Morgondagens match är ett viktigt test för oss så att vi kan bekräfta det positiva vi gjort senaste matcherna och det rätta tillfället för att visa hur mycket vi har växt i vår mentalitet som storlag.”
Ett projekt för Inter, som Stramaccioni redan nu kan sammanfatta de mål som har nåtts och de som fortfarande måste nås:
“Den positiva aspekten är att se en enad grupp på det här sättet och det bästa beviset är matchen vi spelade i torsdags. Jag tror att spelarna har förstått att jag håller det jag ser på träningarna som väldigt viktigt. Det negativa är att vi fortfarande är ute efter kontinuitet och en vana att spela på ett visst sätt. Söndagens match kommer sätta oss på prov, efter matchen mot Fiorentina kommer en till svår match mot ett lag av högsta nivå. Vi kommer få svar på våra frågor som utöver bra och dåligt kommer ge oss saker att jobba på.”
Stramaccioni frågas sedan om chanserna att någon av Antonio Cassano eller Pazzini kan bli avgörande i morgondagens match:
“Jag hoppas att den som avgör derbyt är en spelare med blåsvart tröja, för det här bskulle betyda att vi imorgon kväll kommer prata om en vinst. Sedan om det är Handanovic eller Cassano spelar mig ingen roll. Om jag vore Pazzini är det normalt att jag hade velat visa att de hade fel som inte satsade på mig, men jag ser det här som en av sportens fina sidor. Jag tycker inte det är en negativ sak, det är normalt att Giampaolo vill göra bra ifrån sig imorgon och det vill Antonio också. Vi känner alla till Pazzinis värde och i Inter gjordes bara ett beslut från tränaren.”
Stramaccioni fortsätter prata om de eventuella uppställningarna i morgondagens match:
“Om ni frågar mig om möjligheterna att Allegri ska använda sig av en trebackslinje och ni har tänkt säga att han pratade om det på presskonferensen, så kommer han inte använda sig av det. Det är i alla fall vad jag tror. Om Inter så kan jag bara säga att mina lag enbart sätts ut på planen för att försöka vinna. I den senaste matchen var inte Coutinho på planen för att försöka försvara, men för att vinna matchen. Det viktiga är att det finns symbios mellan det tränaren vill och det spelaren vill. Det är det här tränaren vill, sedan är Serie A så jämnt att det kan gå bra likväl kan det gå dåligt, men vi går alltid ut på planen för att vinna.”
“Morgondagens match kommer ge ett väldigt viktig resultat som kommer i en viktig del av säsongen. Vi ser på saker ur ett längre perspektiv och inte bara det för sjunde omgången. Vi kommer ge allt vi har, men även om vi tar med oss ett positivt resultat så kommer det inte direkt vara det här som avgör säsongen. Det som istället är viktigt är att förstå om vi lyckas göra två bra insatser på så kort vila, i en så speciell miljö som derbyt.”
Att Milan fick en dags vila till är ingen ursäkt, enligt Stramaccioni:
“De fick en dag vila mer, men de hade kanske en mer intensiv match. Jag gillar inte att leta efter ursäkter, alla tränare har hanterat en vecka med tre matcher på bästa sätt. Visst spelade vi samtidigt i söndags medan de fick spela en dag tidigare i veckan, men jag tror inte att det kommer spela in. Jag avundas inte något av Allegri, om inte det faktumet att han har vunnit en scudetto. Jag tränar Inter och det är jag nöjd med. Enligt mig är en tränares intelligens även baserad på hur bra man är på att förstå vad som krävs för att få ut maximalt av varje spelares egenskaper på planen. Allegri håller på att hitta rätt sätt för Milan att gå ut på planen. Visst, men vi får hoppas han lyckas med det efter derbyt..”
Källa: Inter.it

Så tungt strama !!!