Stramaccioni kommenterade matchen mot Catania:

“Cassano bidrar med otroligt mycket, men jag tycker att det här är hela Inters förtjänst och inte bara en spelares.” på en fråga om Inter börjar bli för beroende av Cassano.

I sin fortsatta analys av matchen:

“Det viktigaste från matchen är defensiven, även för att vi var farliga framåt hela tiden. Vi jobbar väldigt mycket på det här. Idag tappade vi koncentration på Almiron och sedan var det inget mer.” Tridenten? Vi ville skicka en signal att Inter skulle försöka vinna genom att ta vara på den kvaliteten som finns hos de valda spelarna. Resultatet var positivt, vi skapade mycket utan att släppa till något och det här är värt mer med tanke på kvaliteten hos deras offensiva spelare. Det är inte smart att kolla på tabellen nu, vi är ett lag som växer. Tränaren måste försöka förbättra laget match för match, idag tog vi steg framåt. Vi gjorde en spektakulär andra halvlek, kanske var det första gången vi gjorde en halvlek utan att släppa till något.”

Stramaccioni får sedan se situationen mellan Guarin och Gomez och säger:

“Det gjorde mig väldigt arg, det var ett misstag som vi hade kunnat få betala dyrt för. Ett väldigt stort misstag från oss.”

Källa: Inter.it